Когато фокусът е детето, първата сесия е само с родителя / родителите. В нея се проследява развитието на детето до настоящия момент – характерът и темперамента, неговите способности и силни страни, интересите и заниманията му, взаимоотношенията му със семейството и връстниците, минали травмиращи събития, както и какво е актуалното му състояние. Обсъжда се и авторитета на родителските фигури в качеството си на главни фактори в развитието на детето. Тази първа среща е изключително важна, за да се изясни каква е заявката за работа на родителите към специалиста. Детската психотерапия е процес, който изисква съпричастността на цялото семейство. Работата приключва, когато е изпълнена терапевтичната задача, т.е. настъпили са промени, които удовлетворяват детето и родителите.
Преди срещата на психолога с детето, е важно родителите да бъдат честни с него и да му кажат къде предстои да го заведат. С подходящи за възрастта им думи, може да се обясни, че то и семейството имат нужда от помощ за справяне с определен проблем или ситуация. Когато детето разбере, че с психолога може да разговарят, да играят заедно с различни игри и кукли, да конструират или да рисуват, ще се почувства по-добре, тъй като тази информация ще намали неизвестността му.
Когато става въпрос за тийнейджър, е добре родителите да го уверят, че това, което сподели с психолога е конфиденциално и няма да бъде предадено на никого, без негово съгласие. В случай, че е застрашено здравето или живота на детето - употреба на опасни или забранени субстанции, самонараняващи действия, самоубийствени мисли, предумишлени дейности или намерение с цел навреждане на трети лица или имущество и пр. - терапевтът е длъжен да информира родителите или съответните институции, за да се вземат необходимите мерки.
След първичната психологична консултация с родителя / родителите, започва същинската работа с младежа. Сисиите се провеждат насаме. Основната форма на терапевтичен контакт е разговорът. Консултирането и психотерапията могат да помогнат на детето да развие своите ресурси, да сподели чувствата си относно семейни въпроси или училищни такива, да го подпомогнат в решаването на различни затруднения, както и при емоционални и поведенчески проблеми.
В практиката си на детски психолог, основните области, в които работя са - агресивно поведение, повишена тревожност, ниска самооценка, неувереност, емоционални травми, загуба на близък / домашен любимец, психологични проблеми при раздяла на родителите, промяна в състава на семейството, ревност при раждане на друго дете, конфликтни взаимоотношения с възрастните или връстниците, страхове, нервни тикове, енуреза, енкопреза, осиновяване и др.
Друг важен аспект в сесиите е свързан с емоционалния свят на детето. Децата изживяват цялата палитра от емоции, но трудно успяват да ги назоват и да се справят с тях. С помощта на различни комплекти с емоционални карти се дава възможност на детето да разпознае чувствата си и да ги изрази, нещо повече, да разбере, че няма лоши и добри емоции.
В работата си с деца използвам предимно игрови методи – куклотерапия, приказкотерапия, разиграване на сюжети, както и арт терапия, пясъчна игрова терапия, асоциативни карти и пр. Играта е най-естественият начин да се комуникира и взаимодейства с децата. Тя е основен похват, който се прилага. В кабинета детето е свободно да се изразява по свой собствен начин, т.е. да бъде себе си. Акцентът е върху успeхите, постиженията и силните страни на детето.
Една терапевтична сесия с дете е около 45 минути.
Няма коментари:
Публикуване на коментар